in

John Ajvide Lindqvists thriller blir SVT-serie

John Ajvide Lindqvist Sommaren 1985 svt serie
Bildkälla: Nordic Tales Photography.

Den spännande thrillern ”Sommaren 1985” av John Ajvide Lindqvist blir serie på SVT. Här är allt vi vet! Mer

Goda nyheter! Nu gör SVT en ny thrillerserie av den hyllade författaren John Ajvide Lindqvists roman ”Sommaren 1985”. I produktionsteamet hittar vi flera erfarna namn – så det kan inte bli något annat än bra.

Manusförfattaren och skådespelaren Amy Deasismont (känd från Thunder in My Heart) står för seriens manus tillsammans med Melina Maraki. Seriens huvudregissör är Björn Stein, som bland annat gjort Midnattssol och Whiskey on the Rocks. Producent för serien är Anna-Klara Carlsten (Tore, Thunder in My Heart).

– Blandningen av svärta och humor, igenkänningen i John Ajvides pricksäkra karaktärer och nostalgin i att se tillbaka på en livsförändrande tid i livet, där det man vill minnas och kanske även glömma inte går att värja sig för, var det som lockade mig in i projektet. Jag är så glad att vara en del av att förverkliga denna historia som jag är övertygad om kommer attrahera både unga och vuxna, säger Amy Deasismont, i ett pressmeddelande.

– De manus som Amy Deasismont och Melina Maraki skrivit var en värld jag kände jag var tvungen att upptäcka. Att få göra en serie om ungdomar som inte är en ungdomsserie utan en coming of age-thriller med magiska inslag som utspelar sig den sommar jag själv var 15 år är något jag aldrig gjort förut, och det är då jag trivs som allra bäst, säger Björn Stein i pressmeddelandet.

Vad handlar Sommaren 1985 om?

Handlingen tar plats i Stockholms skärgård under – ja, du gissade rätt – sommaren 1985. Johannes är 14 år och har tillbringat alla sina somrar med sina vänner på ön Särsö. Just den här sommaren kastas livet om, när puberteten gör entré och relationer sätts på prov.

Under mystiska omständigheter hittas en pojke drunknad och kompisgänget måsta lösa ett gåtfullt drama. Samtidigt hittar de en skadad varelse som liknar en sjöjungfru. Det blir en sommar som kommer förändra Johannes och hans vänner för all framtid.

När är premiären?

Just nu håller produktionsbolaget att casta rollerna till serien, och inspelningen är planerad att starta under våren 2025. Serien beräknas ha premiär på SVT 2026.

Finns det en trailer?

Vi får nog vänta ett tag på en trailer, men nedan hittar du trailern till Thunder in My Heart, som också är skapad av Amy Deasismont.