SPOILERVARNING! Vilka par är fortfarande gifta och vilka har skickat in skilsmässoansökan? Så gick det för paren i Gift vid första ögonkastet 2025! Mer
Här är Gift vid första ögonkastet-paren som fortfarande är gifta

Realityprogrammet Gift vid första ögonkastet går ut på att ett gäng singlar gifter sig med en person de aldrig tidigare träffat. Experter parar ihop en (på pappret) perfekt matchning och sen återstår det att se om kärleken håller. Efter fem veckor får paren bestämma sig om de vill fortsätta vara gifta, eller gå skilda vägar.
Men hur har det egentligen gått för paren? Det sista avsnittet har ännu inte sänts, men med hjälp av offentliga uppgifter från Skatteverket och tingsrätterna har Aftonbladet avslöjat vilka som fortfarande är gifta – och vilka som gått igenom en skilsmässa.
Sista varningen! Fortsätt bara att läsa om du vill veta hur det har gått för paret i årets säsong.

Så gick det för paren
Gift vid första ögonkastet 2025 sänds just nu på SVT och vi får följa fyra par under deras bröllop och fem veckor efter. Men de gifte sig den 6 juni 2024, vilket innebär att det har gått drygt 11 månader sedan vigseln. Så vilka är fortfarande gifta?
Pontus och Ebba
Det blev direkt en nervös start för Pontus och Ebba, när Pontus knappt vågade gå fram till altaret. Men när paret väl sagt ja till varandra kändes det som en bra matchning. De förklarade att de var trygga med varandra redan på bröllopsnatten.
Sedan dök det upp lite problem. Ebba, som är en känslostyrd person, behövde utrymme – medan Pontus försökte att trösta henne genom närhet. Ebba började även tvivla på Pontus framtidsplaner, som hon ansåg kändes otydliga.
I programmet ska paren efter fem veckor bestämma sig om de vill fortsätta vara gifta eller inte. Pontus och Ebba tycks ha hållit ihop en stund efter att kamerorna slocknade, men två veckor senare ansökte de om skilsmässa.
Idag bor de i samma lägenheter som i programmet, ensamma utan officiella sambos, enligt folkbokföringsregistret.

Alexander och Amanda
Det ambitiösa paret Alexander och Amanda ställdes direkt inför en del utmaningar. Båda satsar mycket på både jobb och träning, och för tittarna verkade det som att paret skulle ha svårt att få tid för varandra. Dessutom föddes tvivel hos Amanda när Alexander blev sjuk och hon var rädd för att han inte skulle kunna ge henne det stöd hon behövde.
Under deras midsommarhelg verkade relationen fördjupas, men till slut höll det inte. Paret ansökte om skilsmässa 36 dagar efter bröllopet, alltså fem veckor. De bor kvar i sina respektive lägenheter i Stockholm.

Denise och Sam
Till en början verkade Denise och Sam som en bra matchning. Men det första dilemmat uppstod kring att Denise snusade, något som läkaren Sam inte tyckte om. Sprickorna började sedan bli djupare mellan paret efter att Sam sagt att han inte var fysisk attraherad av Denise.
När de behövde bestämma sig om de skulle fortsätta vara gifta efter fem veckor blev svaret nej. Idag bor de själva i sina respektive lägenheter i Stockholm och Göteborg.

Dennis och Jannika
Men äntligen! Här är ett par som har hållit ihop. Både Dennis och Jannika uttryckte tidigt i programmet en stark attraktion till varandra. Det var dock inte en helt rak väg från början, där båda två kämpade med osäkerheter som grundade sig i tidigare erfarenheter.
Enligt de offentliga uppgifterna som Aftonbladet tagit del av är paret fortfarande gifta, drygt 11 månader efter att programmet spelades in. Den 16 december 2024 blev de officiella sambos. Jannika lämnade Örebro och flyttade ner till Malmö. De verkar ha skaffat en ny gemensam lägenhet tillsammans, som Dennis varit folkbokförd på sedan 2 december 2024 och Jannika från den 16 december 2024.
