En bildlärare hamnar mitt i en mordutredning under en ”vanlig” skolutflykt. Här är allt om Body in the Lake på TV4 Play! Mer
Nytt mordmysterium att bingea på TV4 Play

Är du på jakt efter en ny krimserie att sträckkolla? Då har vi det perfekta tipset! Den brittiska miniserien Body in the Lake har nämligen precis haft premiär på TV4 Play.
I serien får vi följa bildläraren Dani Oxley som inleder en hemlig kärleksaffär med en kollega när hennes äktenskap håller på att fallera. Under en skolutflykt försvinner en av hennes elever spårlöst, och Danis lögner leder till att hon står i centrum i en mordutredning.
Dominic Leclerc är regissör för serien, och har tidigare regisserat flera avsnitt av den hyllade serien Tyst vittne.

När har Body in the Lake premiär?
Serien hade premiär den 19 mars på TV4 Play och består av fyra avsnitt.
Finns det en trailer?
Tyvärr inte, men nedan hittar du trailern till ”The Teacher” som är namnet på den första säsongen av serien. Seriens säsonger är fristående med olika historier, men de har lite liknande handlingar.
Vilka skådespelare medverkar i serien?
Här är några skådisar som är med i serien:
- Kara Tointon
- Will Mellor
- Emmett J. Scanlan
- Joni Morris
- Forrest Bothwell
