SPARK I BAKEN
Idag var folk träningssugna
Idag var folk träningssugna
Tänk om frukosten såg ut så här varje dag. Denna åt jag häromdagen på F12 i samband med en pressfrukost om boken "Mat och klimat".
Det var så mycket folk imorse att mattorna tog slut på coren. Som tur var fanns det även yogamattor som några kunde använda. Det är kul att träffa så många träningssugna en tidig fredagsmorgon. Hela 45 stycken valde att starta morgonen tillsammans med mig.
Nu äter jag ägg, smörgås och kaffe. Efter att ha sett "Du är vad du äter" igår är jag glad att jag kan hålla mig till mina två-tre koppar kaffe om dagen. Sara Löfgren drack runt tre (!) liter kaffe om dagen. Som sagt, lagom är bäst.
Kommentarer
Jag brukar begränsa mig till en kopp kaffe om dagen, kanske två. Har hört att en kopp om dagen ska vara bra, är det sant? Håller med Anna, skulle inte du kunna skriva lite om kaffe? :)
Ja, usch ja, jag såg också på programmet och blev lite orolig. Jag dricker verkligen inte kaffe i de mängderna, men ett stort glas på morgonen klarar jag mig inte utan - då går allt jag ska göra i slow motion! Nu blev jag orolig för effekterna på kroppen, efter programmet i går. Kan inte du skriva några ord om effekterna av kaffe, Terese? Vad händer om man dricker små mängder? Vilka vitaminer och mineraler slås ut, och vilka berörs inte? Andra negativa saker, som garvsyran i kaffet?
Ja jag såg oxå "du är vad du äter" igår. Blev lite småorolig över mitt brödbehov, äter på tok för mycket bröd. Har du något förslag på hur man kan ersätta brödet? Idag till frukost åt jag en stor tallrik fiberhavregrynsgröt me banan, pumpakärnor, russin och honung. Men jag saknade lixom ngt att tugga på mellan grötskedarna. E knäckebröd lika "dåligt"? Frukosttips?? Stor fredagskram :)
Skriv kommentar

- Gym och god jul!
- Frågor och svar, del 2
- Ingen träning
- Stanna upp
- Frågor och svar, del 1
- Biljard och sol
- På väg igen
- Bangkok
- På väg!
- Sport och utmaningar
- 17 minuters träning
- Vakna med ljus
- Springa i neon
- Peter Jöback
- Sista julbordet
- Krångel
- Hermans ekohandel
- Vänner
- Glögg och invigning
- Stress, stress, semester
- Frågestund!
- Sen start
- Doft av kanel
- Mellis!
- Lunch efter vaxning
- Veckans blogg!
- Bara en kvar
- Glöggmys och recept
- Ditt livs spel
- Mina hårprodukter
- I underkläderna
- Så starkt, så rätt
- Möte över smoothie
- Barbiebil
- Luciamorgon
- Hälsa för mig
- Vad är hälsa?
- Dagen är bättre!
- Årets julklapp
- En massa strul
- Ny favorit
- Veckans story
- Stora bloggpriset!
- Ett frö är sått ...
- På säker mark
- Vilken avslutning
- Tjejmiddag
- I soppträsket
- Vilka nötter!
- 3 boktips

Testa kändisfrisyrer
Funderar du på att fixa lugg som Heidi Klum? Eller lockar som Lindsay Lohan? Testa Veckorevyn.coms kändisfrissa här!
Kändisfrissan – nu även med killar!





