Laddar...

SPARK I BAKEN

Oj, vad bra

Personligt. Träning.  publicerad  2008-11-08

Oj, vad bra

Cappuccino på Waynes.

Cappuccino på Waynes.

Vilken bra dag det har varit. Fika med Petra på Waynes på Vasagatan. Värsta bästa cyklingen med favvo-Monika Björn på Sats Zenit och sedan fika på Waynes på Sveavägen med Jeanette. Och nu har jag och Glenn ätit middag ihop och ska ha en filmkväll hemma.

Myyyyysssss.

 

av Terese Alvén

 
 

Kommentarer

Julle /  01:31 / 9 november 2008

En gång för inte särskilt länge sedan, kunde man på avstånd se ett ungt par som gick och höll hand. De såg så lyckliga ut, kära och förutsägbart perfekta för varandra. För inte alls längesedan hade man om man tittat in genom fönstret på den lilla stugan där det bodde en ung kille, kunnat beskåda hur han försökte kväva sin flickvän med en kudde. Hade personerna i dessa två helt olika incidenterna haft masker på sig, skulle man aldrig ha trott att det var samma personer. (Kopierat ur min favoritbloggerskas blogg, hon e helt fantastisk och klarar sig trots allting hon fått höra. Hennes blogg: http://ytligfjolla.blogg.se/)

Anki /  18:43 / 8 november 2008

Äter ni något smaskigt till filmkvällen?=)

Sandra /  18:08 / 8 november 2008

Hej Terese. Jag tror att du kanske kan hjälpa mig med en sak. Läser din blogg dagligen och du verkar kunnig och bra. torsdags var jag iväg och mätte kroppsfett, muskler och vatten% i min kropp. Jag gjorde det pga. av att jag har tränat typ 3-5 ggr i veckan i 12 veckor, promenader dagligen o ätit rätt och bra. Men inte gått ner ett gram... samma sak var det i våras för mig. Jag har kämpat ett bra tag och kanske funderat om det är något som är fel, men det tar ett tag innan man tar tag i saker. Var och pratade med en som är utbildad inom Prenet. Jag fick berätta om mig själv, hur mycket jag tränade och vad jag åt. Jag berättade att jag hade gått ner en hel del i vikt för några år sedan(25 kg). Och att jag funderade mycket kring mat och träning, i perioder mår jag ganska dåligt eftersom jag känner mig "tvingad" att träna... och får dåligt samvete om jag äter "dåligt" mat eller godis. Hon mätte genom elektroner fästa på ena handen och foten. Resultaten var inte jätteroliga att titta på. Jag hade en ganska hög fetthalt(22) och nästan inga muskler... Hon menade att jag äter för lite mat i förhållande till hur mycket jag tränar, betydligt för lite. Äter kanske 1500-1600 kcal om dagen. Det var lite skrämmande eftersom all den träning jag gjort varit lite "bortkastad". Eftersom jag har ätit för lite har kroppen lagrat alla kolhydrater jag ätit och omvandlat dom till fett i kroppen. Min kropp har tagit av musklerna för att fungera som normalt. Min förbränning är i stort sett obefintlig!! Allt som jag ätit lagrar sig i kroppen som fett, trots att jag inte äter fet mat! Berättade för henne att jag är mätt på det jag äter och inte kan äta så mycket mer. Om jag åt för lite så borde jag varit hungrigare menade jag. Men hon förklarade att min magsäck har krympt eftersom jag ätit såhär i några år. Jag måste vänja mig vid att äta mer mat. Idag kanske jag äter 1-2 potatisar till maten, enligt henne skulle jag äta ungefär 5 potatisar, till varje måltid! Eller 3 dl ris, bulgur, matvete odyl. Vad som händer med kroppen om man äter såhär under lång tid var skrämmande, ofta blir muskelrna sköra och organen får inte tillräckligt med näring. Hon tycker att det är sorgligt att unga tjejer ofta tror att om man vill tappa vikt så ska man äta så lite som möjligt och träna mycket. Det är helt fel. Skulle vilja ha experthjälp och få tips på hur jag kan få mer muskelmassa och mindre fett så att kroppen orkar mer?? Har hon rätt i det hon säger? Kan det vara så att jag äter för lite?? Skulle uppskatta så mycket om du hade tid att svara. Kanske är en fråga som fler tjejer funderar på? MVH Sandra Mejl; skygirl_@hotmail.com zkygirl.blogg.se

Skriv kommentar

Spark i baken

Terese Alvén Träningsbloggare på Veckorevyn.com

Maila mig gärna på teresealven@hotmail.com.
I min träningsblogg bjuds det på inspiration, kunskap och träningsglädje!
Född: 5 juni, 1982 i Stockholm
Bor: i Vasastan tillsammans med fästmannen Glenn
Yrke: webbredaktör på Netdoktor.se, gruppinstruktör på Sats och bloggare på Veckorevyn.com
Mina klasser på Sats: tis 06:45 cy 45 Zenit, ons 06:30 satscy 30/satscore 30 Stureplan, tors 17:30 TdF Regeringsgatan, fre 06:30 satscy 30/satscore 30 Hötorget 
Tränar helst: spinning, löpning, styrketräning, core, golf, yoga, dans …
Motto: Framtiden börjar idag
Förutom träning älskar jag att: skriva, skapa hemsidor, fotografera, laga mat och förbereda mitt bröllop.

 

 

Knuff.se
 
 
 

Testa kändisfrisyrer

Funderar du på att fixa lugg som Heidi Klum? Eller lockar som Lindsay Lohan? Testa Veckorevyn.coms kändisfrissa här!

Kändisfrissan – nu även med killar!
 
Ladda ner flash för att använda VRTV.
 
Senaste nytt om tävlingar,
smink, shopping och kändisar?
Härliga erbjudanden före alla andra?
E-postadress
Fler nyheter

Dags för bröllop!

På lördag ringer bröllopsklockorna. Läs mer för att veta v...
 

Jessicas nya frisyr

Jessica Alba inviger nya året med ny frisyr. Spana in! ...
 

Stjärntätt på People's Choice

Glammigt värre när People's Choice-statyetterna delades ut...
 

Det blev en flicka!

Jennifer Garner och Ben Affleck har fått ytterligare en fl...
 

Drews nya look

Från chic brunett till rockig blondin. Spana in Drew Barry...
 

Nytt horoskop

2009 har dragit igång med dunder och brak. Vad väntar dig ...
 

Trend: kändisarna älskar jeans

Vråltight, bootcut och pojkvänshäng. Varenda kändis tycks ...
 

Kate och Owen ihop?

Är Kate Hudson och Owen Wilsom är tillsammans igen? ...
 

Är han Britneys nya kärlek?

Vem är dansaren som fått stjärnan på fall? ...
 

John Travoltas son död

16-årige Jett Travolta har omkommit i tragisk olycka på Ba...
 

TEST: Klassiska eyeliners

För den perfekta looken krävs en perfekt eyeliner! Veckore...
 

Test: Gissa fötterna

Tatueringar, skostorlek och klackarna avslöjar dem. Hur vä...
 

Kajalskolan

Veckorevyn reder ut oklarheterna kring kajalpennor och eye...
 

TEST: Gissa klyftan!

Du kanske kan dina kändisar, men känner du igen deras urri...
 

Tupera mera!

De stora frisyrerna har gjort comeback. ...
 
 

 
Ebbas blogg om mode och shopping på Veckorevyn!
 
Sök